Suomen LVI-liiton jäsenyhdistykset

Olemme LVI-alan ammattilaisten verkosto, joka muodostuu jäsenyhdistyksistä sekä yhteistoimintajäsenistä. Suomen LVI-liitto keskusjärjestönä tukee ja kehittää jäsenyhdistystensä toimintaa.

SuLVIn jäsenyhdistykset järjestävät säännöllisesti 31 paikkakunnalla

  • tapahtumia ja toimintaa, kuten yritysvierailuja ammattitaidon kehittämiseksi
  • keskusteluja ja esitelmiä LVI-asiantuntijoiden johdolla
  • koulutus-, julkaisu- ja näyttelytoimintaa
  • vapaa-ajan tilaisuuksia

Jäsenyhdistykset aakkosjärjestyksessä

  • Espoon LVI-yhdistys, ELVI
  • Etelä-Pohjanmaan LVI-yhdistys, EPoLVI
  • Forssan Seudun LVI-yhdistys, FoLVI
  • Helsingin LVI-yhdistys, HeLVI
  • Hämeenlinnan LVI-yhdistys, HäLVI
  • Kainuun LVI-yhdistys, KaLVI
  • Kemi-Tornion LVI-yhdistys, KeToLVI
  • Keski-Pohjanmaan LVI-yhdistys, KePoLVI
  • Keski-Suomen LVI-yhdistys, KeSuLVI
  • Keski-Uudenmaan LVI-yhdistys, KeLVI
  • Koillismaan LVI-yhdistys, KoiLVI
  • Kouvolan LVI-yhdistys, KoLVI
  • Kuopion LVI-yhdistys, KuLVI
  • Kymen LVI ry , KyLVI
  • Lahden LVI-yhdistys, LaLVI
  • Lapin LVI-yhdistys, LapiLVI
  • Länsi-Uudenmaan LVI-yhdistys, LäLVI
  • Mikkelin LVI-yhdistys, MiLVI
  • Oulun LVI-yhdistys, OuLVI
  • Pieksämäen LVI-yhdistys, PiLVI
  • Pohjois-Karjalan LVI-yhdistys, PoKaLVI
  • Raahen LVI-yhdistys, RaLVI
  • Saimaan LVI-yhdistys, SaLVI
  • Salon Seudun LVI-yhdistys, SaloLVI
  • Satakunnan LVI-yhdistys, SataLVI
  • Savonlinnan Seudun LVI-yhdistys, SaSeLVI
  • Tampereen LVI-yhdistys, TaLVI
  • Turun LVI-yhdistys, TuLVI
  • Vakka-Suomen LVI-yhdistys, VakkaLVI
  • Vantaan LVI-yhdistys, VantaLVI
  • Ylä-Savon LVI-yhdistys, YSaLVI

Jäsenyhdistysten yhteystiedot ja toimihenkilöt

Espoon LVI-yhdistys, ELVI

espoonlviyhdistys(at)gmail.com www.elviry.fi

Puheenjohtaja Juha-Ville Mäkinen, erityisasiantuntija, LVI-tekniset Urakoitsijat LVI-TU ry, juha-ville.makinen(at)lvi-tu.fi, p. 045 899 9388
Koulutuspäällikkö Ville Matveinen, Asiantuntija, Vesi- ja viemärilaitteet, VTT Expert Services Oy, ville.matveinen(at)vtt.fi
Sihteeri Hanna Sulamäki, Lehtori, Metropolia, hanna.sulamaki(at)metropolia.fi
Tiedotuspäällikkö Joni Hartikainen, LVI-suunnittelija, Granlund Oy, joni.hartikainen(at)granlund.fi

Etelä-Pohjanmaan LVI-yhdistys, EPoLVI

www.epolvi.fi

Puheenjohtaja Petri Haakana, aluepäällikkö, RauHeat Oy, petri.haakana(at)rauheat.fi, p. 044 205 1477
Varapuheenjohtaja Aarne Sokero, aarne.sokero(at)vaasa.fi
Sihteeri ja tiedotuspäällikkö Henri Mäki, LVI-tukkumyyjä, Onninen Oy, henri.maki(at)onninen.com
Koulutuspäällikkö Ari Niemelä, LVI-Kuure Oy, ari.niemela(at)lvi-kuure.fi

Forssan seudun LVI-yhdistys, FoLVI

Puheenjohtaja Juha Roine, yrittäjä, juha.roine(at)surffi.net, p. 040 084 7807
Tiedotuspäällikkö Samuli Könkö, LVI-kouluttaja, Forssan aikuiskoulutus, samuli.konko(at)elisanet.fi
Koulutuspäällikkö Jukka Seuranen, tarkastusteknikko, Riihimäen kaupunki, jukka.seuranen(at)riihimaki.fi

Helsingin LVI-yhdistys, HeLVI

www.helvi.net

Puheenjohtaja Isto Hietanen, Liiketoimintajohtaja, Assemblin Automation Oy Energy Efficiency & Life Cycle Services, isto.hietanen(at)assemblin.fi, p. 050 469 5495
Tiedotuspäällikkö Eveliina Junkkari, Insinööritoimisto Äyräväinen, eveliina.junkkari(at)gmail.com
Sihteeri Haavisto Esa, LVI-asiantuntija, Ehatek Oy, esa.haavisto(at)ehatek.fi

Hämeenlinnan LVI-yhdistys, HäLVI

www.halvi.net

Puheenjohtaja Jorma Railio, Asiantuntija, jorma.railio@gmail.com, p. 040 557 1205
Koulutuspäällikkö Hannu Sydänmäki, LVI-asiantuntija, insinööri, Riihimäen kaupunki,
hannu.sydanmaki(at)riihimaki.fi
Sihteeri Paavo Virtanen, LVI-insinööri, paavo.o.virtanen(at)gmail.com
Taloudenhoitaja Heli Kärki, tuotekehitysinsinööri, Fläkt Woods Oy, heli.karki(at)flaktwoods.com

Kainuun LVI-yhdistys, KaLVI

Puheenjohtaja Juha Tolonen, toimitusjohtaja, Peltityö E. Tolonen Oy, juha.tolonen(at)kainuu.com, p.040 546 4633
Sihteeri Teuvo Pulkka, opettaja, Kainuun ammattiopisto, teuvo.pulkka(at)hotmail.com
Koulutuksesta ja tiedottamisesta vastaavat puheenjohtaja ja sihteeri.
Taloudenhoitaja Asser Möttönen, verkkopäällikkö, Loistelämpö Oy, asser.mottonen(at)loiste.fi

Kemi-Tornion LVI-yhdistys, KeToLVI

Puheenjohtaja Janne Järlström, LVI-suunnittelija, LVI-Suunnittelu Pohjola Oy, janne.jarlstrom(at)lvi-pohjola.inet.fi, p. 040 411 6366
Koulutuspäällikkö Jyrki Heikkinen, LVI-insinööri, Outokumpu Stainless Oy, jyrkie.heikkinen(at)netti.fi
Sihteeri Petri Pohjola, LVI-suunnittelija, LVI-Suunnittelu Pohjola Oy, petri.pohjola(at)lvi-pohjola.inet.fi
Taloudenhoitaja Esa Haapalehto, haapalehto(at)nei.to

Keski-Pohjanmaan LVI-yhdistys, KePoLVI

Puheenjohtaja Erkki Råman, työmaapäällikkö, Ab Tallqvist Infra Oy, erkki.raman(at)tallqvist.fi, p. 040 076 4293
Koulutuspäällikkö Kalle Virkkala, Onninen Oy, kalle.virkkala(at)onninen.com
Sihteeri Jari Räisänen, riippumaton tarkastaja, Nondest Oy erikoishitsaus(at)gmail.com
Tiedotuspäällikkö Waltteri Mäkitalo, myyntiryhmäpäällikkö, Onninen Oy, waltteri.makitalo(at)onninen.com

Keski-Suomen LVI-yhdistys, KeSuLVI

Puheenjohtaja Timo Toivanen, opettaja, insinööri (YAMK), Jyväskylän ammattiopisto, toivanet(at)live.com, p. 040 341 5547
Koulutuspäällikkö Perttu Peltola, LVI-insinööri, perttu.peltola(at)gmail.com
Sihteeri Sanna Hietaoja, LVI-suunnittelija DI, Sweco Talotekniikka Oy, sanna.hietaoja(at)sweco.fi
Tiedotuspäällikkö Pekka Vesterinen, opettaja, Jyväskylän ammattioppilaitos, pekka.vesterinen(at)jao.fi
Rahastonhoitaja Markku Anttolainen, yrittäjä, DDC-automatiikka Oy, markku(at)anttolainen.fi

Keski-Uudenmaan LVI-yhdistys, KeLVI

www.kelvi.fi

Puheenjohtaja Marko Pärssinen, IKV Kiinteistötekniikka Oy, marko.parssinen(at)ikvoy.fi, p. 050 550 6669
Koulutuspäällikkö Paula Veikkolainen, Teknoplan Oy, veikkolainen.paula(at)gmail.com
Sihteeri Timo Åberg, projektinhoitaja, LV-Pakki Oy, timo.aberg(at)gmail.com ja kelvi.sihteeri@gmail.com
Tiedotuspäällikkö Jussi Nissinen, Lavaia Tmi, jukka-pekka.nissinen(at)lavaia.com

Koillismaan LVI-yhdistys, KoiLVI

Puheenjohtaja Esa Karjalainen, Nuohoojamestari, Nuohouspalvelu Esa Karjalainen Oy, esa.karjalainen(at)nuohoojat.fi, p. 0400 241 980
Sihteeri Asko Jaakkola, LVI-teknikko/Hankinta-asiamies, Taivalkosken kunta, asko.jaakkola(at)taivalkoski.fi

Kouvolan LVI-yhdistys, KoLVI

www.kolvinet.fi

Puheenjohtaja Risto Aalto vesajuhani.aalto(at)gmail.com, p. 045 643 5851
Koulutuspäällikkö Vesa Hämäläinen vesa.hamalainen(at)luukku.com
Sihteeri Ari Sydänmaanlakka ari.sydanmaanlakka(at)gmail.com
Tiedotuspäällikkö, Ari Hyvärinen, toimitusjohtaja, AH Cool Oy a.hyvarinen(at)ah-cool.inet.fi

Kuopion LVI-yhdistys, KuLVI

www.kulvi.fi

Puheenjohtaja Sanna Uura, laskutusasiantuntija, Kuopion Energia Oy, sanna.uura(at)kuopionenergia.fi, p. 040 709 7624
Koulutuspäällikkö Hannu Turunen
Sihteeri Ari Korhonen, asiakaspalvelupäällikkö, Ilmapörssi Oy, ari.korhonen@ilmaporssi.fi
Tiedotuspäällikkö Mauri Kekkonen

Kymen LVI ry, KyLVI

Puheenjohtaja Timo Sandström, Kotkan lämpö-ja Vesityö Oy, timo.sandstrom(at)klv.fi, p. 040 075 2391
Varapuheenjohtaja Jussi Lindroos, Kotkan Lämpö- ja Vesityö Oy, jussi.lindroos(at)klv.fi
Sihteeri, tiedotus- ja koulutuspäällikkö Jussi Karhu, Wise Group Finland Oy, jussi.karhu(at)wisegroup.fi
Taloudenhoitaja Rauno Haakana, Wise Group Finland Oy, rauno.haakana(at)wisegroup.fi

Lahden LVI-yhdistys, LaLVI

Puheenjohtaja Juha Lindqvist, yrittäjä, LVI-Prohaus Oy, juha.lindqvist(at)phnet.fi, p. 044 560 2924
Sihteeri, tiedotus- ja koulutuspäällikkö Hannu Aaltonen, LVI-valvoja/asiantuntija, hannu.aaltonen(at)berater.fi
Taloudenhoitaja Ari Herranen, AirExet Oy, ari.herranen(at)airexet.fi

Lapin LVI-yhdistys, LaPiLVI

Puheenjohtaja ja koulutuspäällikkö Petri Kuisma, yliopettaja, Lapin ammattikorkeakoulu, petri.kuisma(at)lapinamk.fi, p. 040 7396 078
Sihteeri Kari Moilanen, Projekti-insinööri, Lapin ammattikorkeakoulu, kari.moilanen(at)lapinamk.fi
Taloudenhoitaja Raimo Ojala, Tekninen myyjä, Onninen Oy, raimo.ojala(at)onninen.fi

Länsi-Uudenmaan LVI-yhdistys, LäLVI

Puheenjohtaja Voitto Suonpää,voitto.suonpaa(at)elisanet.fi.p.050 0453 987.

Mikkelin LVI-yhdistys, MiLVI

Puheenjohtaja Pekka Ahonen, isännöitsijä, pkk.ahonen(at)gmail.com, p. 040 065 4280
Sihteeri, tiedottaja ja rahastonhoitaja Petri Helske, Exel Oyj Mäntyharju, p.helske(at)gmail.com
Koulutuspäällikkö Pertti Kovanen, LVI-insinööri, Rejlers Oy

Oulun LVI-yhdistys, OULVI

www.oulvi.org

Puheenjohtaja Pirkko Karjala, toimitusjohtaja, LVI-ins.tsto Mäkelä Oy, pirkko.karjala(at)lvi-makela.fi p. 0400 617 569
Koulutus- ja tiedotuspäällikkö Jukka Pantsar, LVI-insinööri, LVI-alan opettaja, OSAO, pantsarjukka(at)gmail.com
Sihteeri  Markku Ilonen, Area Sales Manager, Wavin-Labko Oy, markku.ilonen(at)wavin.com p. 0405 351 164

Pieksämäen LVI-yhdistys, PiLVI

Puheenjohtaja Mikko Hynninen, Myyntipäällikkö, TA Hydronics Oy, mikko.hynninen(at)tahydronics.com, p. 040 451 6847
Sihteeri, koulutus- ja tiedotuspäällikkö, Kari Yrjänäinen, siltainsinööri, kari.yrjanainen(at)pp1.inet.fi

Pohjois-Karjalan LVI-yhdistys, PoKaLVI

pokalvi(at)gmail.com

Puheenjohtaja ja koulutuspäällikkö Heli Partanen, LVI Ekonsult Oy, heli.partanen(at)ekonsult.fi, p. 050 544 7686
Sihteeri ja tiedotuspäällikkö Kirsi Mustonen, kirsi.mustonen(at)edu.mamk.fi

Raahen LVI-yhdistys, RaLVI

Puheenjohtaja Markku Saario, toimitusjohtaja, Raahen LVI-Palvelu Oy, markku.saario(at)raahenlvipalvelu.fi, p. 040 5046 479
Koulutuspäällikkö Tapio Ojala, tapio4@luukku.com
Sihteeri ja tiedotuspäällikkö Rauno Ala-aho, LVI-asennusvalvoja, rauno.ala-aho(at)wippies.com

Saimaan LVI-yhdistys, SaLVI

saimaanlvi(at)gmail.com

Puheenjohtaja Salla-Riina Hulkkonen, suunnittelija, Ramboll Oy, salla-riina.hulkkonen(at)ramboll.fi, p. 050 312 3883
Koulutus- ja tiedotuspäällikkö Mika Luoranen, tutkijaopettaja, mika.luoranen(at)ut.fi
Sihteeri Veijo Lairi, lehtori, Saimaan Ammattiopisto Sampo, veijo.lairi(at)edusampo.fi
Taloudenhoitaja Matti Jaaranen, LVI-suunnittelija, A Niemi Engineering Oy, matti.jaaranen(at)niemiengineering.fi

Salon seudun LVI-yhdistys SaloLVI

Puheenjohtaja Martti Heinonen, toimitusjohtaja, VJL Heinonen@Kumpp., heinonen.martti(at)gmail.fi, p. 040 0729 311
Koulutus- ja tiedotuspäällikkö Juha Tourunen, toimitusjohtaja, LVI-suunnittelu Oy Juha Tourunen, juha.tourunen(at)mobair.fi
Sihteeri Leena Suominen, tekninen avustaja, Sähköinsinööritoimisto Matti Leppä Oy, suominen.leena(at)suomi24.fi
Taloudenhoitaja Ismo Käkönen, toimitusjohtaja, Salon Finnputki Oy, ismo.kakonen(at)finnputki.inet.fi

Satakunnan LVI-yhdistys, SaTaLVI

Puheenjohtaja Tero Sihvo, toimialavastaava, Ahlsell Oy, tero.sihvo(at)ahlsell.fi, satalvi(at)satalvi.fi, p.  0404866487
Sihteeri Joonas Sillanpää, Vehmasputki Oy, joonas.sillanpaa90(at)gmail.com, 0445279963
Taloudenhoitaja Jouni Vuoristo, urakoitsija, Lämpöpalvelu Vuoristo, jouni.vuoristo(at)kolumbus.fi

Savonlinnan seudun LVI-yhdistys, SaSeLVI

Puheenjohtaja Mikko Laamanen, lehtori, Savonlinnan ammatti-ja aikuisopisto, mikko.laamanen(at)samiedu.fi, p. 050 340 5116
Varapuheenjohtaja ja taloudenhoitaja Toni Niittylahti, LVI-projektipäällikkö, toni.niittylahti(at)ramboll.fi
Sihteeri Timo Arpinen, LVI-tarkastaja, Savonlinnan kaupunki, timo.arpinen(at)savonlinna.fi
Koulutus- ja tiedotuspäällikkö Tuomo Niittylahti, LVI-suunnittelija, Ramboll, tuomo.niittylahti(at)ramboll.fi

Tampereen LVI-yhdistys, TaLVI

www.talvi.info

Puheenjohtaja Kalle Kanninen, LVI-työnjohtaja, Näsin Vesijohtoliike Oy, kalle.kanninen(at)nasinvjl.fi, p. 040 016 8795
Koulutuspäällikkö Jenni Rantanen, Insinööri LVI, Insinööritoimisto Mikko Ilvesmäki Oy, jenni.rantanen(at)instoilvesmaki.fi
Sihteeri Iida Päivömaa, LVI-suunnittelija, Knowtek Oy, iida.paivomaa(at)knowtek.fi
Tiedotuspäällikkö Ari Oranen, LVI-projektipäällikkö, Sweco Talotekniikka Oy, ari.oranen(at)sweco.fi

Turun LVI-yhdistys TuLVI

www.tulvi.fi

Puheenjohtaja Tommi Mylly, LVI-Tarkastaja, Rakennusvalvonta Raisio, tommi.mylly(at)raisio.fi, info@tulvi.fi, p. 044 797 1686
Sihteeri Jarmo Seppälä, Työnjohtaja, Maskun Talotekniikkatiimi Oy, jarmo.seppala(at)talotekniikkatiimi.fi
Tiedotuspäällikkö Harri Nieminen, Insinööritoimisto Aalto-Setälä Oy, harri.nieminen(at)a-s.fi
Koulutuspäällikkö Visa Vilppunen,TRP Group Oy, visa.vilppunen(at)gmail.com

Vakka-Suomen LVI-yhdistys VakkaLVI

Puheenjohtaja Marko Arell, tekninen johtaja, Hiekkapuhallus ja maalaus Rautanen Oy, marko.arell(at)hmroy.fi, p. 044 547 7732
Koulutuspäällikkö Olli Kuusio, tarkastusinsinööri, Uudenkaupungin rakennusvalvonta, olli.kuusio(at)uusikaupunki.fi
Sihteeri Anna-Liisa Aula, myyntikoordinaattori, Vahterus Oy, anna-liisa.aula(at)vahterus.com
Tiedotuspäällikkö Mikko Helpiö, toimitusjohtaja, Calortec Oy, mikko.helpio(at)calortec.fi

Vantaan LVI-yhdistys, VantaLVI

www.vantalvi.fi

Puheenjohtaja ja tiedotuspäällikkö Jussi Kuusela, projektinjohtaja, Itula Oy, jussi.kuusela(at)itula.fi, p.  040 511 3356 info(at)vantalvi.fi
Varapuheenjohtaja Juhana Kankaanpää, aluemyyntijohtaja, Onninen Oy, juhana.kankaanpaa(at)onninen.com
Sihteeri Tuomas Klaasio, LVI-insinööri-AMK, LVI-Inset Oy, tuomas.klaasio(at)inset.fi
Taloudenhoitaja Petteri Niemi, johtaja, KPM-Consulting Oy, petteri.niemi(at)elisanet.fi

Ylä-Savon LVI-yhdistys YSaLVI

Puheenjohtaja Arto Remes, Kenttäpäällikkö, Oilon Home Oy, arto.remes(at)oilon.com, p. 044 757 6291
Sihteeri ja tiedotuspäällikkö Leena Juntunen, yrittäjä, Iisalmen Putkiasennus Oy, lettu49(at)hotmail.com