Suomen LVI-liiton jäsenyhdistykset

Olemme LVI-alan ammattilaisten verkosto, joka muodostuu jäsenyhdistyksistä sekä yhteistoimintajäsenistä. Suomen LVI-liitto keskusjärjestönä tukee ja kehittää jäsenyhdistystensä toimintaa.

SuLVIn jäsenyhdistykset järjestävät säännöllisesti 30 paikkakunnalla

  • tapahtumia ja toimintaa, kuten yritysvierailuja ammattitaidon kehittämiseksi
  • keskusteluja ja esitelmiä LVI-asiantuntijoiden johdolla
  • koulutus-, julkaisu- ja näyttelytoimintaa
  • vapaa-ajan tilaisuuksia

Jäsenyhdistykset aakkosjärjestyksessä

  • Etelä-Pohjanmaan LVI-yhdistys, EPoLVI
  • Forssan Seudun LVI-yhdistys, FoLVI
  • Helsingin seudun LVI-yhdistys, HeLVI
  • Hämeenlinnan LVI-yhdistys, HäLVI
  • Kainuun LVI-yhdistys, KaLVI
  • Kemi-Tornion LVI-yhdistys, KeToLVI
  • Keski-Pohjanmaan LVI-yhdistys, KePoLVI
  • Keski-Suomen LVI-yhdistys, KeSuLVI
  • Keski-Uudenmaan LVI-yhdistys, KeLVI
  • Koillismaan LVI-yhdistys, KoiLVI
  • Kouvolan LVI-yhdistys, KoLVI
  • Kuopion LVI-yhdistys, KuLVI
  • Kymen LVI ry , KyLVI
  • Lahden LVI-yhdistys, LaLVI
  • Lapin LVI-yhdistys, LapiLVI
  • Länsi-Uudenmaan LVI-yhdistys, LäLVI
  • Mikkelin LVI-yhdistys, MiLVI
  • Oulun LVI-yhdistys, OuLVI
  • Pieksämäen LVI-yhdistys, PiLVI
  • Pohjois-Karjalan LVI-yhdistys, PoKaLVI
  • Raahen LVI-yhdistys, RaLVI
  • Saimaan LVI-yhdistys, SaLVI
  • Salon Seudun LVI-yhdistys, SaloLVI
  • Satakunnan LVI-yhdistys, SataLVI
  • Savonlinnan Seudun LVI-yhdistys, SaSeLVI
  • Tampereen LVI-yhdistys, TaLVI
  • Turun LVI-yhdistys, TuLVI
  • Vakka-Suomen LVI-yhdistys, VakkaLVI
  • Vantaan LVI-yhdistys, VantaLVI
  • Ylä-Savon LVI-yhdistys, YSaLVI

Jäsenyhdistysten yhteystiedot ja toimihenkilöt

Etelä-Pohjanmaan LVI-yhdistys, EPoLVI

www.epolvi.fi

Puheenjohtaja Petri Haakana, aluepäällikkö, RauHeat Oy, petri.haakana(at)rauheat.fi, p. 044 205 1477
Varapuheenjohtaja Aarne Sokero, aarne.sokero(at)outlook.com
Sihteeri ja tiedotuspäällikkö Henri Mäki, LVI-tukkumyyjä, Onninen Oy, henri.maki(at)onninen.com
Taloudenhoitaja Esa Haavisto Ehatek Oy, esa.haavisto(at)ehatek.fi
Koulutuspäällikkö Ari Niemelä, LVI-Kuure Oy, ari.niemela(at)lvi-kuure.fi

Forssan seudun LVI-yhdistys, FoLVI

Puheenjohtaja Juha Roine, yrittäjä, juha.roine(at)surffi.net, p. 040 084 7807
Tiedotuspäällikkö Samuli Könkö, LVI-kouluttaja, Forssan aikuiskoulutus, samuli.konko(at)elisanet.fi
Koulutuspäällikkö Jukka Seuranen, tarkastusteknikko, Riihimäen kaupunki, jukka.seuranen(at)riihimaki.fi

Helsingin seudun LVI-yhdistys, HeLVI

www.helvi.net

Puheenjohtaja Isto Hietanen, liiketoimintajohtaja, Assemblin Automation Oy Energy Efficiency & Life Cycle Services, isto.hietanen(at)assemblin.fi, p. 050 469 5495
Tiedotuspäällikkö Eveliina Junkkari, Insinööritoimisto Äyräväinen, eveliina.junkkari(at)gmail.com
Sihteeri Haavisto Esa, LVI-asiantuntija, Ehatek Oy, esa.haavisto(at)ehatek.fi

Hämeenlinnan LVI-yhdistys, HäLVI

halvi.hallitus(at)gmail.com, www.halvi.net

Puheenjohtaja Antti Heinonen
Koulutuspäällikkö Hannu Sydänmäki, LVI-asiantuntija, insinööri, Riihimäen kaupunki,
hannu.sydanmaki(at)riihimaki.fi
Sihteeri Paavo Virtanen, LVI-insinööri, paavo.o.virtanen(at)gmail.com
Taloudenhoitaja Heli Kärki, tuotekehitysinsinööri, Fläkt Woods Oy, heli.karki(at)flaktwoods.com

Kainuun LVI-yhdistys, KaLVI

Puheenjohtaja Juha Tolonen, toimitusjohtaja, Peltityö E. Tolonen Oy, juha.tolonen(at)kainuu.com, p.040 546 4633
Sihteeri Teuvo Pulkka, opettaja, Kainuun ammattiopisto, teuvo.pulkka(at)hotmail.com
Koulutuksesta ja tiedottamisesta vastaavat puheenjohtaja ja sihteeri.
Taloudenhoitaja Asser Möttönen, verkkopäällikkö, Loistelämpö Oy, asser.mottonen(at)loiste.fi

Kemi-Tornion LVI-yhdistys, KeToLVI

Puheenjohtaja Janne Järlström, LVI-suunnittelija, LVI-Suunnittelu Pohjola Oy, janne.jarlstrom(at)lvi-pohjola.inet.fi, p. 040 411 6366
Koulutuspäällikkö Jyrki Heikkinen, LVI-insinööri, Outokumpu Stainless Oy, jyrkie.heikkinen(at)netti.fi
Sihteeri Petri Pohjola, LVI-suunnittelija, LVI-Suunnittelu Pohjola Oy, petri.pohjola(at)lvi-pohjola.inet.fi
Taloudenhoitaja Esa Haapalehto, haapalehto(at)nei.to

Keski-Pohjanmaan LVI-yhdistys, KePoLVI

Puheenjohtaja Erkki Råman, työmaapäällikkö, Ab Tallqvist Infra Oy, erkki.raman(at)tallqvist.fi, p. 040 076 4293
Koulutuspäällikkö Kalle Virkkala, Onninen Oy, kalle.virkkala(at)onninen.com
Sihteeri Jaakko Puputti, jaakko.puputti(at)puputti.fi, 0505013826
Tiedotuspäällikkö Waltteri Mäkitalo, myyntiryhmäpäällikkö, Onninen Oy, waltteri.makitalo(at)onninen.com

Keski-Suomen LVI-yhdistys, KeSuLVI

www.kesulvi.fi

Puheenjohtaja Timo Toivanen, opettaja, timo.toivanen(at)gradia.fi, p. 040 341 5547
Koulutuspäällikkö Perttu Peltola, LVI-insinööri, perttu.peltola(at)gmail.com
Sihteeri Sanna Hietaoja, LVI-suunnittelija DI, Sweco Talotekniikka Oy, sanna.hietaoja(at)sweco.fi
Tiedotuspäällikkö Pekka Vesterinen, opettaja, pekka.vesterinen(at)gradia.fi
Rahastonhoitaja Markku Anttolainen, yrittäjä, DDC-automatiikka Oy, markku(at)anttolainen.fi

Keski-Uudenmaan LVI-yhdistys, KeLVI

kelvi.sihteeeri(at)gmail.com, www.kelvi.fi

Puheenjohtaja Marko Pärssinen, IKV Kiinteistötekniikka Oy, marko.parssinen(at)ikvoy.fi, p. 050 550 6669
Koulutuspäällikkö Paula Veikkolainen, Teknoplan Oy, veikkolainen.paula(at)gmail.com
Sihteeri Timo Åberg, projektinhoitaja, LV-Pakki Oy, timo.aberg(at)gmail.com ja kelvi.sihteeri(at)gmail.com
Tiedotuspäällikkö Jussi Nissinen, Lavaia Tmi, jukka-pekka.nissinen(at)lavaia.com

Koillismaan LVI-yhdistys, KoiLVI

Puheenjohtaja Esa Karjalainen, nuohoojamestari, Nuohouspalvelu Esa Karjalainen Oy, esa.karjalainen(at)nuohoojat.fi, p. 0400 241 980
Sihteeri Asko Jaakkola, LVI-teknikko/Hankinta-asiamies, Taivalkosken kunta, asko.jaakkola(at)taivalkoski.fi

Kouvolan LVI-yhdistys, KoLVI

www.kolvinet.fi

Puheenjohtaja Ari Hyvärinen, a.hyvarinen@ah-cool.inet.fi p. 040 512 3468
Koulutuspäällikkö Jouni Laurikainen, jouni.laurikainen@uponor.com
Sihteeri Ari Sydänmaanlakka, ari.sydanmaanlakka(at)gmail.com
Tiedotuspäällikkö, Vesa Hämäläinen, vesa.hamalainen(at)luukku.com

Kuopion LVI-yhdistys, KuLVI

www.kulvi.fi

Puheenjohtaja Sanna Uura, laskutusasiantuntija, Kuopion Energia Oy, sanna.uura(at)kuopionenergia.fi, p. 040 709 7624
Koulutuspäällikkö Hannu Turunen
Sihteeri Ari Korhonen, asiakaspalvelupäällikkö, Ilmapörssi Oy, ari.korhonen(at)ilmaporssi.fi
Tiedotuspäällikkö Mauri Kekkonen

Kymen LVI ry, KyLVI

Puheenjohtaja Timo Sandström, Kotkan lämpö- ja Vesityö Oy, timo.sandstrom(at)klv.fi, p. 040 075 2391
Varapuheenjohtaja Jussi Lindroos, Kotkan Lämpö- ja Vesityö Oy, jussi.lindroos(at)klv.fi
Sihteeri, tiedotus- ja koulutuspäällikkö Jussi Karhu, Sitowise Oy, jussi.karhu(at)sitowise.com
Taloudenhoitaja Rauno Haakana, Sitowise Oy, rauno.haakana(at)sitowise.com

Lahden LVI-yhdistys, LaLVI

Puheenjohtaja Juha Lindqvist, yrittäjä, LVI-Prohaus Oy, juha.lindqvist(at)phnet.fi, p. 044 560 2924
Sihteeri, tiedotus- ja koulutuspäällikkö Hannu Aaltonen, LVI-valvoja/asiantuntija, hannu.aaltonen(at)berater.fi
Taloudenhoitaja Ari Herranen, AirExet Oy, ari.herranen(at)airexet.fi

Lapin LVI-yhdistys, LaPiLVI

Puheenjohtaja ja koulutuspäällikkö Petri Kuisma, yliopettaja, Lapin ammattikorkeakoulu, petri.kuisma(at)lapinamk.fi, p. 040 7396 078
Sihteeri Kari Moilanen, projekti-insinööri, Lapin ammattikorkeakoulu, kari.moilanen(at)lapinamk.fi
Taloudenhoitaja Raimo Ojala, tekninen myyjä, Onninen Oy, raimo.ojala(at)onninen.fi

Länsi-Uudenmaan LVI-yhdistys, LäLVI

Puheenjohtaja Voitto Suonpää, voitto.suonpaa(at)elisanet.fi, p. 050 0453 987.

Mikkelin LVI-yhdistys, MiLVI

Puheenjohtaja Kauko Vehmanen kauko.vehmanen(at)gmail.com p. 045 350 5515
Sihteeri, tiedottaja ja rahastonhoitaja Petri Helske, Exel Oyj Mäntyharju, p.helske(at)gmail.com
Koulutuspäällikkö Pertti Kovanen, LVI-insinööri, Rejlers Oy

Oulun LVI-yhdistys, OULVI

www.oulvi.org

Puheenjohtaja Pirkko Karjala, toimitusjohtaja, LVI-ins.tsto Mäkelä Oy, pirkko.karjala(at)lvi-makela.fi, p. 0400 617 569
Koulutus- ja tiedotuspäällikkö Jukka Pantsar, LVI-insinööri, LVI-alan opettaja, OSAO, pantsarjukka(at)gmail.com
Sihteeri  Markku Ilonen, Area Sales Manager, Wavin-Labko Oy, markku.ilonen(at)wavin.com, p. 040 535 1164

Pieksämäen LVI-yhdistys, PiLVI

Puheenjohtaja Mikko Hynninen, myyntipäällikkö, TA Hydronics Oy, mikko.hynninen(at)tahydronics.com, p. 040 451 6847
Sihteeri, koulutus- ja tiedotuspäällikkö, Kari Yrjänäinen, siltainsinööri, kari.yrjanainen(at)pp1.inet.fi

Pohjois-Karjalan LVI-yhdistys, PoKaLVI

pokalvi(at)gmail.com

Puheenjohtaja ja koulutuspäällikkö Heli Partanen, LVI Ekonsult Oy, heli.partanen(at)ekonsult.fi, p. 050 544 7686
Sihteeri ja tiedotuspäällikkö Kirsi Mustonen, kirsi.mustonen(at)edu.mamk.fi

Raahen LVI-yhdistys, RaLVI

Puheenjohtaja Markku Saario, toimitusjohtaja, Raahen LVI-Palvelu Oy, markku.saario(at)raahenlvipalvelu.fi, p. 040 5046 479
Koulutuspäällikkö Tapio Ojala, tapio4(at)luukku.com
Sihteeri ja tiedotuspäällikkö Rauno Ala-aho, LVI-asennusvalvoja, rauno.ala-aho(at)wippies.com

Saimaan LVI-yhdistys, SaLVI

saimaanlvi(at)gmail.com

Puheenjohtaja Salla-Riina Hulkkonen, suunnittelija, Ramboll Oy, salla-riina.hulkkonen(at)ramboll.fi, p. 050 312 3883
Koulutus- ja tiedotuspäällikkö Mika Luoranen, tutkijaopettaja, mika.luoranen(at)ut.fi
Sihteeri Veijo Lairi, lehtori, Saimaan Ammattiopisto Sampo, veijo.lairi(at)edusampo.fi
Taloudenhoitaja Matti Jaaranen, LVI-suunnittelija, A Niemi Engineering Oy, matti.jaaranen(at)niemiengineering.fi

Salon seudun LVI-yhdistys SaloLVI

Puheenjohtaja Martti Heinonen, toimitusjohtaja, VJL Heinonen@Kumpp., heinonen.martti(at)gmail.fi, p. 040 0729 311
Koulutus- ja tiedotuspäällikkö Juha Tourunen, toimitusjohtaja, LVI-suunnittelu Oy Juha Tourunen, juha.tourunen(at)mobair.fi
Sihteeri Leena Suominen, tekninen avustaja, Sähköinsinööritoimisto Matti Leppä Oy,  suominen.leenak(at)outlook.com
Taloudenhoitaja Ismo Käkönen, toimitusjohtaja, Salon Finnputki Oy, ismo.kakonen(at)finnputki.inet.fi

Satakunnan LVI-yhdistys, SaTaLVI

satalvi(at)satalvi.fi

Puheenjohtaja Tero Sihvo, toimialavastaava, Ahlsell Oy, tero.sihvo(at)ahlsell.fi, satalvi(at)satalvi.fi, p.  040 486 6487
Sihteeri Joonas Sillanpää, Vehmasputki Oy, joonas.sillanpaa90(at)gmail.com, 044 527 9963
Taloudenhoitaja Jouni Vuoristo, urakoitsija, Lämpöpalvelu Vuoristo, jouni.vuoristo(at)kolumbus.fi

Savonlinnan seudun LVI-yhdistys, SaSeLVI

Puheenjohtaja Mikko Laamanen, lehtori, Savonlinnan ammatti-ja aikuisopisto, mikko.laamanen(at)samiedu.fi, p. 050 340 5116
Varapuheenjohtaja ja taloudenhoitaja Toni Niittylahti, Projektipäällikkö, toni.niittylahti(at)ramboll.fi
Sihteeri Timo Arpinen, LVI-tarkastaja, Savonlinnan kaupunki, timo.arpinen(at)savonlinna.fi
Koulutus- ja tiedotuspäällikkö Tuomo Niittylahti, LVI-suunnittelija, Ramboll, tuomo.niittylahti(at)ramboll.fi

Tampereen LVI-yhdistys, TaLVI

www.talvi.info

Puheenjohtaja Kalle Kanninen, LVI-työnjohtaja, Näsin Vesijohtoliike Oy, kalle.kanninen(at)nasinvjl.fi, p. 040 016 8795
Koulutuspäällikkö Jenni Rantanen, insinööri LVI, Insinööritoimisto Mikko Ilvesmäki Oy, jenni.rantanen(at)instoilvesmaki.fi
Sihteeri Iida Päivömaa, LVI-suunnittelija, Knowtek Oy, iida.paivomaa(at)knowtek.fi
Tiedotuspäällikkö Ari Oranen, LVI-projektipäällikkö, Sweco Talotekniikka Oy, ari.oranen(at)sweco.fi

Turun LVI-yhdistys TuLVI

info(at)tulvi.fi, www.tulvi.fi

Puheenjohtaja Tommi Mylly, LVI-tarkastaja, Rakennusvalvonta Raisio, tommi.mylly(at)raisio.fi, info(at)tulvi.fi, p. 044 797 1686
Sihteeri Jarmo Seppälä, työnjohtaja, Maskun Talotekniikkatiimi Oy, jarmo.seppala(at)talotekniikkatiimi.fi
Tiedotuspäällikkö Harri Nieminen, Insinööritoimisto Aalto-Setälä Oy, harri.nieminen(at)a-s.fi
Koulutuspäällikkö Visa Vilppunen, TRP Group Oy, visa.vilppunen(at)gmail.com

Vakka-Suomen LVI-yhdistys VakkaLVI

Puheenjohtaja Marko Arell, tekninen johtaja, Hiekkapuhallus ja maalaus Rautanen Oy, marko.arell(at)hmroy.fi, p. 044 547 7732
Koulutuspäällikkö Olli Kuusio, tarkastusinsinööri, Uudenkaupungin rakennusvalvonta, olli.kuusio(at)uusikaupunki.fi
Sihteeri Anna-Liisa Aula, myyntikoordinaattori, Vahterus Oy, anna-liisa.aula(at)vahterus.com
Tiedotuspäällikkö Mikko Helpiö, toimitusjohtaja, Calortec Oy, mikko.helpio(at)calortec.fi

Vantaan LVI-yhdistys, VantaLVI

info(at)vantalvi.fi, www.vantalvi.fi

Puheenjohtaja ja tiedotuspäällikkö Jussi Kuusela, projektinjohtaja, Itula Oy, jussi.kuusela(at)itula.fi, p.  040 511 3356, info(at)vantalvi.fi
Varapuheenjohtaja Juhana Kankaanpää, aluemyyntijohtaja, Onninen Oy, juhana.kankaanpaa(at)onninen.com
Sihteeri Tuomas Klaasio, LVI-insinööri-AMK, LVI-Inset Oy, tuomas.klaasio(at)inset.fi
Taloudenhoitaja Petteri Niemi, petteri.niemi(at)sujutek.fi

Ylä-Savon LVI-yhdistys, YSaLVI

Puheenjohtaja Markku Kauppinen, markku.kauppinen@ahlsell.fi, p.0205845000
Sihteeri Arto Remes, arto.remes(at)oilon.fi, p. 0447576291
Koulutuspäällikkö Markku Sipola, markku.sipola(at)hanakat.fi
Tiedotuspäällikkö Markku Kauppinen,  markku.kauppinen(at)ahlsell.fi